Umowa przedwstępna kupna mieszkania – o czym warto pamiętać?

Umowa przedwstępna kupna mieszkania – o czym warto pamiętać

Przed zakupem nieruchomości należy załatwić cały szereg formalności. Należy do nich m.in. spisanie i podpisanie umowy przedstępnej zakupu mieszkania lub domu. Jakie elementy powinna zawierać? Co warto o niej wiedzieć? Sprawdź!

Kupno nieruchomości wiąże się nie tylko ze sporym wydatkiem, ale także koniecznością załatwienia wielu spraw formalnych, bez których dokończenie transakcji nie byłoby możliwe. Czym tak właściwie jest umowa przedwstępna? Kiedy się przydaje? Na co zwrócić uwagę podpisując tego typu dokument? Podpowiadamy, jak uniknąć kłopotów przy zakupie nowej nieruchomości!

Umowa przedwstępna – co to takiego?

Jest to tak zwana wstępna umowa, która stanowi dokument potwierdzający zainteresowanie dokonaniem transakcji pomiędzy stronami w przyszłości. Dokument tego typu musi zawierać w sobie wszystkie warunki, które uwzględnione będą w umowie ostatecznej np. pomiędzy deweloperem a kupującym. Ten typ umowy może występować w dwóch formach:

  • jednostronnie zobowiązującej, 
  • dwustronnie zobowiązującej.

Co to oznacza w praktyce? Krótko mówiąc, kiedy podpisana umowa przedwstępna dotyczy kupna nieruchomości i jest zobowiązująca jednostronnie, oznacza to, że kupujący jest zobowiązany do uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej lub innej formy finansowania na pokrycie kosztów kupna lokalu. Kiedy umowa obowiązuje dwustronnie, będzie to wymuszać na sprzedawcy dochowania warunków wynikających z tego dokumentu. W przypadku kupna nieruchomości zazwyczaj jest to wywiązanie się z terminów prac budowlanych.

 

Co musi zawierać umowa przedwstępna?

Ciekawostką jest fakt, że umowa przedwstępna powinna zawierać przede wszystkim zapiski wynikające z umowy przyrzeczonej. Dokument powinien regulować także takie kwestie, jak:

  • wysokość zadatku,
  • wysokość zaliczki,
  • kary umowne,
  • prawa do odstąpienia od umowy,
  • terminy spłat,
  • terminy zakończenia robót budowlanych (kiedy kupowana jest nieruchomość z rynku pierwotnego).

Umowę przedwstępną można zawrzeć w dowolnej formie. Może to być zwykły dokument z podpisami obu stron, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawrzeć tę umowę w formie aktu notarialnego. Warto pamiętać o tych kilku kwestiach, aby prawidłowo sporządzić tego typu dokument.

Umowa przedwstępna a umowa deweloperska - różnice

Oczywiście istnieją pewne różnice pomiędzy umową deweloperską a przedwstępną. Głównym różniącym te dwie umowy aspektem jest fakt, że deweloper po zakończeniu prac zobowiązuje się do przeniesienia aktu własności na kupującego w formie notarialnej. Nabywca natomiast jest zobowiązany do uregulowania świadczenia pieniężnego na kwotę wynikającą z umowy. Warto wiedzieć, że przedwstępna umowa może poprzedzać tę deweloperską i jest to częsta praktyka wśród osób kupujących nieruchomości.

Jak prawidłowo stworzyć umowę przedwstępną?

Aby umowa przedwstępna była prawidłowo sformułowana, warto w tym celu zapoznać się ze wszelkimi zagadnieniami prawnymi dotyczącymi tego typu dokumentacji. Dobrym pomysłem jest także korzystanie z pomocy radcy prawnego. Dzięki temu można wyeliminować ryzyko podpisania niekorzystnej umowy wywierającej późniejsze skutki prawne.

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego najczęściej wiąże się z opcją podpisania umowy przedwstępnej oraz wpłaty zaliczki na poczet kupna nieruchomości. Taka forma umowna doskonale zabezpiecza interesy obu stron transakcji.

Powiązane artykuły

Subskrybuj nasz newsletter,
by być na bieżąco z ofertami produktów
bankowych i poradami dotyczącymi urządzenia
i budowy mieszkania oraz finansów.