Kupujesz nowe mieszkanie? Gratulacje! Pamiętaj jednak, że będziesz zobowiązany uiścić odpowiednie podatki. Sprawdź, ile wynosi podatek od kupna mieszkania, kto musi go zapłacić i kiedy można go uniknąć!
Przy zakupie mieszkania kupujący muszą się nastawić na poniesienie sporych kosztów i to nie tylko tych związanych z umówioną ze sprzedającym ceną za lokal mieszkalny. Oprócz niej muszą również uiścić taksę notarialną u notariusza, ale i podatek od kupna lokalu. Ile wynosi podatek PCC i czy można uniknąć jego płacenia?
Kupno mieszkania może być związane z koniecznością uiszczenia przez kupującego nieruchomość podatku od czynności cywilnoprawnych, nazywanego w skrócie PCC. Podatnicy płacą taki podatek w wysokości zaledwie 2 proc. od wartości rynkowej lokalu, o ile przedmiotem nabycia jest mieszkanie z rynku wtórnego. Podatek PCC obliczany jest od ceny wskazanej w treści aktu notarialnego. Jeśli jest ona wyraźnie zaniżona względem stawek rynkowych, należy uzasadnić, dlaczego została ustalona taka kwota. Przyczyną może być na przykład zły stan techniczny kupowanej nieruchomości. Najczęściej to notariusz bierze na siebie odprowadzenie do urzędu skarbowego podatku PCC w odpowiedniej wysokości, choć uiszcza go kupujący.
Nie zawsze nabywając mieszkanie, trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Można tego uniknąć w przypadku:
Kiedy zakup mieszkania jest finansowany za pośrednictwem kredytu hipotecznego, w momencie ustanawiania hipoteki na rzecz banku kredytującego kupujący musi zapłacić podatek PCC – 19 zł lub 0,01 proc. kwoty hipoteki. W hipotece zwykłej stosowany jest PCC w wysokości 0,01 proc., a w przypadku hipoteki kaucyjnej danina ta jest stała i wynosi 19 zł.
PCC należy zapłacić do urzędu skarbowego w terminie 14 dni od chwili podpisania aktu notarialnego zakupu mieszkania. Trzeba też złożyć deklarację PCC-3.
Z inną sytuacją mamy do czynienia, jeśli mieszkanie jest z rynku pierwotnego, od dewelopera, który jest płatnikiem podatku VAT. Wówczas w cenę mieszkania automatycznie wliczany jest owy VAT, którego wysokość zależy od powierzchni lokalu. Jeśli metraż jest większy niż 150 mkw, wówczas stosowane jest 23 proc. podatku. W sytuacji, gdy nie jest, to wtedy obowiązuje stawka preferencyjna – 8 proc. Do opłacenia podatku PCC oraz podatku VAT przy zakupie mieszkania zawsze zobowiązani są kupujący nieruchomość.
Jeśli jednak płacimy VAT, to wówczas jesteśmy zwolnieni z PCC.