Na co zwrócić uwagę, szukając wymarzonego mieszkania?

Na co zwrócić uwagę, szukając wymarzonego mieszkania?

Zakup mieszkania to bardzo ważne wydarzenie – w końcu nie często kupuje się nieruchomość. Urządzanie własnych czterech kątów może być dobrą zabawą w porównaniu z długim i mozolnym poszukiwaniem idealnego domu. Czy wiesz, na co zwrócić uwagę, oglądając oferty mieszkań na sprzedaż? Jeśli nie, to ten artykuł z pewnością Ci pomoże i sprowadzi Cię na właściwe tory. ☺

Regularnie przeglądasz serwisy ogłoszeniowe? Interesujesz się nowymi inwestycjami budowlanymi w Twojej okolicy? Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę, szukając wymarzonego mieszkania!

 

Przede wszystkim określ swój budżet

Zanim zaczniesz oglądać oferty mieszkań, określ, ile pieniędzy jesteś w stanie na nie wydać. Decydujesz się na zakup domu jednorodzinnego czy mieszkania w bloku? Stać Cię na mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? Jaką kwotę chcesz poświęcić na tę inwestycję? Jaką sumę możesz przeznaczyć na ewentualny remont lub wykończenie domu?

To ważne decyzje, które musisz podjąć przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego i przed wyborem mieszkania.

Wskazówka: W swoich wyliczeniach uwzględnij również koszty zakupu nieruchomości, takie jak podatek od czynności cywilno-prawnych, opłaty sądowe, taksa notarialna i prowizja pośrednika. 

Mieszkanie małe czy duże? 

Określ metraż mieszkania, który będzie Cię zadowalał. Być może jesteś singlem i zależy Ci na przytulnej kawalerce? A może wręcz przeciwnie: planujesz powiększyć rodzinę i potrzebujesz dodatkowych 2 pokojów? 

Pamiętaj: im większe mieszkanie, tym wyższy koszt zakupu nieruchomości i jego wykończenia. 

 

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach?

Mieszkania w centrum miasta są zazwyczaj dużo droższe od tych, które mieszczą się na obrzeżach miasta lub w mniej prestiżowych dzielnicach. Wybierając te dalsze okolice, możesz zaoszczędzić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zastanów się, czego tak naprawdę oczekujesz i co powinno znajdować się w okolicy mieszkania.

Wybierając okolicę, w której zamieszkasz, zwróć uwagę na te punkty:

  • Ilość terenów zielonych: czy są tam parki, lasy, tereny spacerowe?
  • Otoczenie: czy w pobliżu nie znajdują się hałaśliwe fabryki? Czy sąsiedzi nie będą kłopotliwi?
  • Komunikacja: czy okolica jest dobrze skomunikowana z centrum miasta, pobliskimi miejscowościami, sklepami, urzędami lub atrakcjami?
  • Jeżeli jesteś rodzicem to zapewne priorytetem będzie dla Ciebie bliskość przedszkola/ szkoły, basenów, parków rozrywki.

Wskazówka: Jeśli ciężko Ci podjąć decyzję lub okolica, w której będzie się znajdować mieszkanie, jest kością niezgody między Tobą a Twoją drugą połówką, zrób sobie listę zalet i wad mieszkania w ścisłym centrum i na obrzeżach. Być może okaże się, że wszystko, czego oczekujesz jest w dalszej dzielnicy albo wręcz przeciwnie: że mieszkanie w centrum jest dla Ciebie priorytetem.

 

Umawiaj się na oglądanie mieszkania w godzinach, gdy jest jeszcze jasno

Oglądając nieruchomość w godzinach porannych lub w południe, zobaczysz zdecydowanie więcej, niż wieczorem przy sztucznym świetle. Nie mamy tu na myśli oczywiście wystroju wnętrz czy dobranych dodatków lecz wszelkie niedoskonałości, jakie pozostały po użytkowaniu mieszkania przez poprzedniego właściciela. 


Wskazówka: Czy wiesz, o co pytać, oglądając mieszkanie? Poniżej przedstawiamy listę pytań, które powinieneś zadać właścicielowi:

  1. Dlaczego mieszkanie jest wystawione na sprzedaż?
  2. Kiedy było remontowane? Co było remontowane?
  3. Kiedy sprzedający się wyprowadzi z mieszkania?
  4. Co pozostanie w mieszkaniu (jakie sprzęty) po opuszczeniu go przez właściciela?
  5. Co jeszcze przynależy do mieszkania: piwnica, komórka lokatorska, miejsce parkingowe, ogródek?
  6. Kim są sąsiedzi? Jaka jest okolica?

Znalezienie idealnego mieszkania może zająć Ci trochę czasu, dlatego tak ważne jest, abyś uzbroił się w cierpliwość. Kupno domu jest inwestycją na długie lata. Dobrze przemyśl tę decyzję, a bogatszy w wiedzę, którą Ci przekazaliśmy, wybierzesz idealne mieszkanie dla siebie. 

Powiązane artykuły

Subskrybuj nasz newsletter,
by być na bieżąco z ofertami produktów
bankowych i poradami dotyczącymi urządzenia
i budowy mieszkania oraz finansów.