Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego – co wybrać?

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego – co wybrać?

Stoisz przed wyborem wymarzonej nieruchomości i zastanawiasz się, czy korzystniej jest wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które trzeba przeanalizować, by podjąć mądrą decyzję. Sprawdź, co będzie dla Ciebie odpowiednie – mieszkanie nowe czy z drugiej ręki.

Jedną z podstawowych decyzji, jaką należy podjąć, kupując własny dom lub mieszkanie, jest wybór, czy ma ono pochodzić z rynku wtórnego czy pierwotnego. Nowe mieszkanie może się okazać sporo droższe, choć wcale tak być nie musi. Z drugiej strony, wybierając dom z drugiej ręki, będzie trzeba się liczyć z kosztami związanymi z remontami i odświeżeniem nieruchomości. Co więc wybrać – mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

 

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Zakup mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu Polaków. Decydując się na tak odważny krok i duży wydatek, chcemy, by zakupione mieszkanie było idealne. W tym pomoże nam wybór domu z rynku pierwotnego. Jakie wady i zalety mają mieszkania z rynku pierwotnego?

ZALETY:

  • Nowoczesne osiedla położone w atrakcyjnej okolicy
    Nowe domy mają tę zaletę, że najczęściej są budowane w ciekawej okolicy. W zależności od tego, czego oczekuje kupujący, można znaleźć mieszkanie w centrum miasta lub na obrzeżach. Jeżeli zdecyduje się na centrum, mieszkanie może być położone w pobliżu szkół, sklepów, parków, centrum rozrywki czy sportu. Okolica powinna być przede wszystkim dobrze skomunikowana z innymi częściami miasta i dobrze zorganizowana pod względem infrastruktury. Dodatkowo mieszkania z rynku pierwotnego często są położone w okolicy innych osiedli oraz posiadają dobry system ochrony – jak np. strzeżony wjazd, monitoring czy parking podziemny.

    Kupując mieszkanie na obrzeżach miasta, możemy oczekiwać, że okolica będzie bogata w miejsca, gdzie można odpocząć na świeżym powietrzu – takie jak lasy i parki. 

  • Nowe budownictwo i dobry stan budynku
    Nowe budownictwo przekłada się na niższe koszty utrzymania mieszkania, np. niższe rachunki za media z uwagi na lepszą izolację cieplną i niższy czynsz. Dobry stan budynku nie wymaga również przeprowadzania dodatkowych remontów, co jest ogromną zaletą, a także oszczędnością czasu i pieniędzy.

  • Lepsza infrastruktura budynku
    Mieszkania z pierwszej ręki są lepiej zorganizowane i wykończone, niż mieszkania z rynku wtórnego. W praktyce oznacza to przede wszystkim udogodnienia w postaci garaży i parkingów podziemnych dla mieszkańców, obszernych klatek schodowych, ramp dla wózków, działających i bezawaryjnych wind oraz systemu ochrony budynku.

  • Możliwość aranżacji wnętrza wedle własnych upodobań
    Nowe mieszkania są wykończone w nowoczesnym stylu, co zwiększa ich atrakcyjność na rynku.

  • Brak usterek i zniszczeń spowodowanych przez poprzednich właścicieli

  • Zwolnienie z podatku od czynności cywilno-prawnych
    Kupując nowe mieszkanie nie trzeba odprowadzać już od niego podatku. 

 

WADY:

  • Możliwość powstania kolejnych budynków w pobliżu
    Kupując mieszkanie na nowym osiedlu, możesz być pewny, że w niedługim czasie w pobliżu powstanie kolejne (o ile jeszcze nie powstało), to z kolei oznacza mieszkanie w pobliżu terenu budowy przez kilka lat. Dlatego przed wyborem nieruchomości zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym znajdują się wszelkie informacje dotyczące planowanej zabudowy terenu.

  • Problem z wyborem oferty
    Choć mieszkań oddanych do użytku jest bardzo dużo, ciężko wybrać atrakcyjne dla siebie. Najlepsze oferty rozchodzą się już w pierwszych etapach inwestycji.

  • Wysokie koszty, długi czas oczekiwania i niepewność
    Wybór mieszkania z rynku pierwotnego może się wiązać z długim czasem oczekiwania na oddanie mieszkania do użytkowania. Poza tym nie zawsze można mieć pewność, że dane mieszkanie zostanie ukończone, a inwestycja zostanie sfinalizowana. 

  • Mieszkanie musisz wykończyć na własną rękę
    Istnieją różne rodzaje mieszkań z rynku pierwotnego. Możesz zakupić mieszkanie w stanie deweloperskim lub “pod klucz”. Musisz się jednak liczyć z tym, że przy tej pierwszej opcji sam będziesz musiał zadbać o zainstalowanie gniazdek, położenie paneli podłogowych itd.

 

Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, warto przyjrzeć się bliżej również ofertom z rynku wtórnego. 


Rynek wtórny – jak wyglądają mieszkania z drugiej ręki?

Na mieszkania z rynku wtórnego decydują się zazwyczaj młodzi ludzie, którzy stają przed decyzją zakupu swojego pierwszego mieszkania. Priorytetem jest wtedy oszczędność pieniędzy i znalezienie jak najlepszego mieszkania w jak najniższej cenie. Mieszkania z drugiej ręki są zazwyczaj tańsze, niż mieszkania z rynku pierwotnego. Taki wybór ma oczywiście swoje plusy i minusy.

ZALETY:

  • Mieszkanie jest urządzone
    Zakup mieszkania z rynku wtórnego oznacza, że w 90% przypadków, kupujący dostanie mieszkanie wraz ze sprzętami, które się w nim znajdują. Jeśli właściciel nie zabierze ich ze sobą, będzie trzeba zdecydować, co z tymi rzeczami zrobić. Być może będą one w dobrym stanie, dzięki czemu będzie można ich używać jeszcze przez jakiś czas.

  • Sprawdzona okolica
    Kupując mieszkanie w starym bloku czy kamienicy, możesz spać spokojnie, bowiem w pobliżu nie powstanie żadne nowe osiedle. 

  • Oszczędność pieniędzy
    Kupując stare mieszkanie, z pewnością będziesz w stanie zaoszczędzić wiele pieniędzy, jednak ważne jest, aby oszacować wszystkie wydatki. Dużą część pieniędzy może pochłonąć remont.

  • Możliwość negocjowania ceny
    Kupując mieszkanie z rynku wtórnego masz opcję negocjowania ceny z właścicielem.

  • Mieszkania gotowe do zamieszkania
    Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego możesz wprowadzić się do niego w każdej chwili.


WADY:


  • Konieczność przeprowadzenia remontu
    Decydując się na zakup mieszkania, w którym ktoś już wcześniej mieszkał, trzeba się liczyć z koniecznością przeprowadzenia remontów. Naprawy z pewnością będą wymagały drobne usterki, może być również konieczna wymiana sprzętów, takich jak urządzenia sanitarne czy kuchenne. Mieszkanie będzie również do odświeżenia (ściany i podłogi).  Remont oznacza zatem poniesienie dodatkowych kosztów, natomiast to do kupującego należy decyzja, jaką kwotę chce przeznaczyć na ten cel.

  • Stary typ budownictwa
    Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że będzie to prawdopodobnie stary typ budownictwa, co oznacza możliwe przeprowadzane remonty w przyszłości (np. ocieplenie budynku, wymiana okien, remont elewacji). Remonty w starych budynkach pochłaniają o wiele większe sumy, niż przeprowadzane w nowych mieszkaniach. Zanim podpiszesz umowę kupna wypytaj sprzedającego o stan budynku i upewnij się, jaka jest miesięczna składka na fundusz remontowy.

  • Problem z miejscami parkingowymi
    Przy starych budynkach występuje powszechny problem z małą liczbą miejsc parkingowych. Kiedyś wygospodarowane parkingi nie odpowiadają dzisiejszemu zapotrzebowaniu.

  • Podatek od czynności cywilnoprawnych
    Minusem zakupu mieszkania z drugiej ręki jest konieczność zapłacenia podatku PCC w wysokości 2% od rynkowej wartości nabywanej nieruchomości. 

 

Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości z rynku wtórnego czy pierwotnego, należy dokładnie przeanalizować plusy i minusy obu propozycji, oszacować swoje możliwości finansowe i wydatki, które pojawią się przy okazji zakupu mieszkania (tzn. możliwe remont czy też wymiana sprzętów).

Przed zakupem mieszkania warto poczytać więcej o kredycie hipotecznym.

Powiązane artykuły

Subskrybuj nasz newsletter,
by być na bieżąco z ofertami produktów
bankowych i poradami dotyczącymi urządzenia
i budowy mieszkania oraz finansów.