Kredyt hipoteczny – jakie warunki należy spełnić, aby go dostać?

Kredyt hipoteczny – jakie warunki należy spełnić, aby go dostać?

Marzysz o własnym mieszkaniu, ale brakuje Ci środków na jego zakup? Jest na to sposób! Jedną z najpopularniejszych metod finansowania nieruchomości jest kredyt hipoteczny. Obawiasz się, że bank może odrzucić Twój wniosek? Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, by dostać kredyt hipoteczny!

W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, kiedy zaczynamy marzyć o własnych czterech kątach. Nie ma to jak wracać po ciężkim dniu do własnego mieszkania [sprawdź, na co zwrócić uwagę, szukając mieszkania > ]… Jednak zanim marzenie zamieni się w rzeczywistość trzeba pomyśleć o tym, jak je zrealizować, a raczej sfinansować. 

Przy zakupie mieszkania lub domu z pomocą przychodzi kredyt hipoteczny. Przed zapoznaniem się z ofertami konkretnych banków sprawdź, jak zwiększyć swoją szansę na otrzymanie środków. Czy wiesz, kto może dostać kredyt na mieszkanie? 

 

Czy wiesz, jaka jest Twoja historia kredytowa?

Jeżeli ubiegasz się o kredyt w banku (nie tylko hipoteczny), z pewnością wnikliwej analizie zostanie poddana Twoja zdolność kredytowa. Bank nie pożyczy pieniędzy osobom, które mają złą historię kredytową, są zadłużeni albo zalegają ze spłatami rat kredytów lub pożyczek. Zyskasz wiarygodność w oczach banku dopiero wówczas, gdy będziesz mógł się pochwalić kilkoma spłaconymi terminowo zobowiązaniami. Przykładowo, jeśli przez kilka miesięcy, zgodnie z harmonogramem spłat, regulowałeś raty kredytu, spłacałeś przedmiot zakupiony w systemie ratalnym czy zadłużenie na karcie kredytowej, to będziesz dla banku wiarygodnym klientem. 

Jeśli nie jesteś pewien, jaka jest Twoja historia kredytowa, możesz samodzielnie pobrać raport z Biura Informacji Kredytowej. Znajdziesz w nim zestawienie swoich bieżących i historycznych płatności, sumę zaległości oraz informacje o ewentualnych zaległościach ze spłatą.

Pamiętaj: im masz lepszą historię kredytową, tym lepsze warunki kredytu hipotecznego możesz uzyskać. 

 

Ile muszę zarabiać, aby dostać kredyt na mieszkanie?

To pytanie, które z pewnością niejednokrotnie zadajesz sobie w głowie, myśląc o wzięciu kredytu. Ważna jest natomiast nie tylko wysokość Twoich zarobków, ale i wydatków. Bank pod uwagę weźmie rodzaj umowy, na podstawie której jesteś zatrudniony, wysokość Twoich dochodów oraz miesięczne wydatki w przeliczeniu na liczbę osób w Twoim gospodarstwie domowym. Pod lupę zostaną wzięte m.in. opłaty stałe (np. rachunki za media i czynsz), wysokość spłacanych rat oraz  wydatki na życie.

Czy słyszałeś o czymś takim, jak kalkulator kredytowy? Możesz skorzystać z gotowego kalkulatora kredytu hipotecznego dostępnego w sieci, aby obliczyć, na jaką ratę kredytu Cię stać.

Jaki rodzaj umowy powinienem mieć, ubiegając się o kredyt hipoteczny?

Banki akceptują różne rodzaje umów, jednak zdecydowanie najłatwiej uzyskać kredyt będzie tym osobom, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W przypadku innych rodzajów umowy: jak np. umowa-zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt menedżerski czy przychody osiągane z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej, możesz zostać poproszony o przygotowanie dodatkowych dokumentów.

Czy wkład własny to warunek konieczny? Jakiej wysokości powinien być? 

Im wyższy wkład własny, tym masz większe szanse na zaciągnięcie kredytu na dom. Zgodnie z Rekomendacją S, dotyczącą dobrych praktyk w zakresie udzielania kredytów zabezpieczonych hipotecznie, wkład własny powinien stanowić nie mniej niż 20% wartości nieruchomości. Kilka banków, np. PKO Bank Polski, Bank Millennium czy Pekao SA, obniżają wysokość wpłaty własnej nawet do 10%.

Jeśli bank wymaga wkładu własnego w wysokości 20%, to chcąc wziąć kredyt na sfinansowanie nieruchomości wartej 300 000 zł, potrzebne Ci będzie 60 000 zł oszczędności. 


Wiek – warunek, o którym zapominamy

Idealnymi kredytobiorcami dla banku są osoby w wieku do 35 lat. Podejmując decyzję o udzieleniu kredytu mieszkaniowego, bank bierze pod uwagę Twój wiek w momencie spłaty ostatniej raty, a nie w momencie wnioskowania. 

Jeżeli spełnisz wszystkie powyższe warunki, masz duże szanse na to, aby kredyt na mieszkanie otrzymać przy zachowaniu bardzo korzystnych warunków i niskiego oprocentowania.

Pamiętaj: kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat, dlatego też przed zwróceniem się do banku o kredyt, warto przeanalizować dokładnie tę listę i sprawdzić, czy spełniasz wszystkie wymagania, a także porównać oferty kilku banków! Koszt kredytu może się znacznie różnić - dlatego nie warto przepłacać. Korzystając z naszego formularza, otrzymasz propozycje kredytu hipotecznego od kilku banków.

Masz pytania? Napisz do nas. Chętnie odpowiemy! 

Powiązane artykuły

Subskrybuj nasz newsletter,
by być na bieżąco z ofertami produktów
bankowych i poradami dotyczącymi urządzenia
i budowy mieszkania oraz finansów.