Marzysz o własnym mieszkaniu, ale brakuje Ci środków na jego zakup? Jest na to sposób! Jedną z najpopularniejszych metod finansowania nieruchomości jest kredyt hipoteczny. Obawiasz się, że bank może odrzucić Twój wniosek? Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, by dostać kredyt hipoteczny!
W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, kiedy zaczynamy marzyć o własnych czterech kątach. Nie ma to jak wracać po ciężkim dniu do własnego mieszkania [sprawdź, na co zwrócić uwagę, szukając mieszkania > ]… Jednak zanim marzenie zamieni się w rzeczywistość trzeba pomyśleć o tym, jak je zrealizować, a raczej sfinansować.
Przy zakupie mieszkania lub domu z pomocą przychodzi kredyt hipoteczny. Przed zapoznaniem się z ofertami konkretnych banków sprawdź, jak zwiększyć swoją szansę na otrzymanie środków. Czy wiesz, kto może dostać kredyt na mieszkanie?
Jeżeli ubiegasz się o kredyt w banku (nie tylko hipoteczny), z pewnością wnikliwej analizie zostanie poddana Twoja zdolność kredytowa. Bank nie pożyczy pieniędzy osobom, które mają złą historię kredytową, są zadłużeni albo zalegają ze spłatami rat kredytów lub pożyczek. Zyskasz wiarygodność w oczach banku dopiero wówczas, gdy będziesz mógł się pochwalić kilkoma spłaconymi terminowo zobowiązaniami. Przykładowo, jeśli przez kilka miesięcy, zgodnie z harmonogramem spłat, regulowałeś raty kredytu, spłacałeś przedmiot zakupiony w systemie ratalnym czy zadłużenie na karcie kredytowej, to będziesz dla banku wiarygodnym klientem.
Jeśli nie jesteś pewien, jaka jest Twoja historia kredytowa, możesz samodzielnie pobrać raport z Biura Informacji Kredytowej. Znajdziesz w nim zestawienie swoich bieżących i historycznych płatności, sumę zaległości oraz informacje o ewentualnych zaległościach ze spłatą.
Pamiętaj: im masz lepszą historię kredytową, tym lepsze warunki kredytu hipotecznego możesz uzyskać.
To pytanie, które z pewnością niejednokrotnie zadajesz sobie w głowie, myśląc o wzięciu kredytu. Ważna jest natomiast nie tylko wysokość Twoich zarobków, ale i wydatków. Bank pod uwagę weźmie rodzaj umowy, na podstawie której jesteś zatrudniony, wysokość Twoich dochodów oraz miesięczne wydatki w przeliczeniu na liczbę osób w Twoim gospodarstwie domowym. Pod lupę zostaną wzięte m.in. opłaty stałe (np. rachunki za media i czynsz), wysokość spłacanych rat oraz wydatki na życie.
Czy słyszałeś o czymś takim, jak kalkulator kredytowy? Możesz skorzystać z gotowego kalkulatora kredytu hipotecznego dostępnego w sieci, aby obliczyć, na jaką ratę kredytu Cię stać.
Banki akceptują różne rodzaje umów, jednak zdecydowanie najłatwiej uzyskać kredyt będzie tym osobom, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W przypadku innych rodzajów umowy: jak np. umowa-zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt menedżerski czy przychody osiągane z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej, możesz zostać poproszony o przygotowanie dodatkowych dokumentów.
Im wyższy wkład własny, tym masz większe szanse na zaciągnięcie kredytu na dom. Zgodnie z Rekomendacją S, dotyczącą dobrych praktyk w zakresie udzielania kredytów zabezpieczonych hipotecznie, wkład własny powinien stanowić nie mniej niż 20% wartości nieruchomości. Kilka banków, np. PKO Bank Polski, Bank Millennium czy Pekao SA, obniżają wysokość wpłaty własnej nawet do 10%.
Jeśli bank wymaga wkładu własnego w wysokości 20%, to chcąc wziąć kredyt na sfinansowanie nieruchomości wartej 300 000 zł, potrzebne Ci będzie 60 000 zł oszczędności.
Idealnymi kredytobiorcami dla banku są osoby w wieku do 35 lat. Podejmując decyzję o udzieleniu kredytu mieszkaniowego, bank bierze pod uwagę Twój wiek w momencie spłaty ostatniej raty, a nie w momencie wnioskowania.
Jeżeli spełnisz wszystkie powyższe warunki, masz duże szanse na to, aby kredyt na mieszkanie otrzymać przy zachowaniu bardzo korzystnych warunków i niskiego oprocentowania.
Pamiętaj: kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat, dlatego też przed zwróceniem się do banku o kredyt, warto przeanalizować dokładnie tę listę i sprawdzić, czy spełniasz wszystkie wymagania, a także porównać oferty kilku banków! Koszt kredytu może się znacznie różnić - dlatego nie warto przepłacać. Korzystając z naszego formularza, otrzymasz propozycje kredytu hipotecznego od kilku banków.
Masz pytania? Napisz do nas. Chętnie odpowiemy!