Zakup mieszkania

Wszystko, co musisz wiedzieć na temat zakupu własnego mieszkania!

Podjąłeś decyzję o zakupie nieruchomości? Świetnie się składa – pomożemy Ci przejść przez ten proces od A do Z. Doradzimy Ci, jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu, a nawet umożliwimy Ci wnioskowanie o finansowanie za pośrednictwem naszego serwisu. Nasi eksperci podzielą się z Tobą ciekawymi i przydatnymi poradami związanymi z kupnem nieruchomości, podpowiedzą, jakie dokumenty należy przygotować, jak znaleźć wymarzone lokum i na co zwrócić uwagę, podpisując umowę z deweloperem.

Zakup mieszkania – od czego zacząć?

Od czego właściwie należy zacząć proces zakupu mieszkania? Przede wszystkim liczy się pomysł, dobór lokalu do własnych preferencji oraz możliwości finansowania transakcji. Na chwilę obecną najpopularniejszą formą zakupu nowego lokum jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego na wiele lat, który pozwoli najczęściej nie tylko kupić sam lokal, ale także wykończyć go do stanu używalności. O czym jednak trzeba pamiętać, kupując mieszkanie? Co załatwić w pierwszej kolejności? Na co uważać kupując mieszkanie od dewelopera? Wszystkie te kwestie zostały poruszone w poniższych akapitach.

Kupno mieszkania od dewelopera – na co uważać?

Decydując się na zakup nowego mieszkania w stanie deweloperskim, trzeba uważać przede wszystkim na spory dotyczące ziemi, aktów własności oraz przed samą transakcją dokładnie sprawdzić możliwości finansowe dewelopera. Jeżeli opinie krążące na temat konkretnej firmy nie są zbyt pochlebne, warto zastanowić się nad zakupem lokum od takiej firmy. Kiedy jednak opinie oraz sprawozdania finansowe dewelopera nie wykazują żadnych nieprawidłowości, można bez większego ryzyka podpisać umowę przedwstępną. Co jest jednak ważne podczas zakupu mieszkania? Przy samym jego odbiorze warto wziąć ze sobą specjalistów, którzy sprawdzą, czy ściany są równe, tynki dobrze położone, a podłogi mają ten sam poziom. To tylko podstawowe kwestie, o które należy zadbać, ponieważ w razie wykrycia jakichkolwiek błędów deweloper wykonujący budowę ma obowiązek w nałożyć poprawki.

Od czego zacząć proces kupna mieszkania? Krok po kroku

Cały proces kupna nowego mieszkania nie jest szczególnie skomplikowany, jednak trzeba pamiętać o kilku podstawowych krokach. Najważniejszy jest oczywiście wybór mieszkania. To podstawowa kwestia, o jaką należy zadbać. Wpływ na to, jakie mieszkanie będzie brane pod uwagę, mają jednak dochody osób chcących je kupić, co przekłada się na ewentualną zdolność kredytową. Wielu osób zazwyczaj nie stać na kupno lokum za gotówkę, dlatego decydują się podpisanie umowy o kredyt hipoteczny zaraz po podpisaniu umowy przedwstępnej
u dewelopera. 

Kolejnym krokiem po podpisaniu umów jest dopełnienie formalności związanych z kredytem, wykończeniem wnętrza oraz wprowadzeniem ewentualnych zmian lokatorskich, które na etapie wykończenia mogą okazać się kluczowe. Ciekawostką jest fakt, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele spraw trzeba załatwić, aby sprawnie przejść przez proces finansowania zakupu nieruchomości oraz jak najszybciej cieszyć się nowym miejscem do życia.

Podsumowując najważniejsze elementy, o które trzeba zadbać podczas kupna mieszkania to: dokładnie sprawdzenie wiarygodności sprzedającego/dewelopera, uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej, stworzenie projektu mieszkania oraz wprowadzenie ewentualnych zmian lokatorskich. Poza tym ważne są także wszelkie formalności urzędowe, czyli podpisanie umowy w obecności notariusza oraz przekazanie wkładu własnego na poczet indywidualnego konta u dewelopera.

Subskrybuj nasz newsletter,
by być na bieżąco z ofertami produktów
bankowych i poradami dotyczącymi urządzenia
i budowy mieszkania oraz finansów.