Długie kąpiele, wielokrotne zmywanie naczyń, pranie, prysznic, gotowanie... Wszystkie te czynności wymagają ciągłego użycia wody, która jest niezwykle cenną cieczą. Czy wiesz, jak oszczędzać wodę? Sprawdź nasze sposoby i wprowadź je w życie już dzisiaj!
Istnieją co najmniej dwa powody, dla których warto oszczędzać wodę. Pierwszym z nich są oczywiście nieustannie rosnące koszty życia, w tym rachunki. Możliwość zaoszczędzenia na nich nierzadko okaże się wystarczająca, aby dopiąć domowy budżet — szczególnie jeśli nasze gospodarstwo domowe liczy więcej osób, a tym samym większe jest również zapotrzebowanie na wodę.
Powód drugi to narastająca przez ostatnie lata świadomość szkodliwego wpływu na środowisko, jaki ma nasz przesadnie konsumpcyjny styl życia. Warto wziąć również pod uwagę to, że zasoby wody pitnej nie są nieograniczone, a jej deficyt jest bardzo realnym zagrożeniem, które może czekać nas w przyszłości, jeśli nie zadbamy o tę przyszłość już teraz. Oszczędzanie wody to korzystny wpływ dla otoczenia i czyste sumienie. Oto kilka porad, które pomogą ci w zużywaniu mniejszej ilości wody.
Nie ulega wątpliwości, że kąpiel w wannie to przyjemny i relaksujący, ale jednocześnie wykorzystujący duże zasoby wody sposób na dbanie o higienę. Zużycie wody podczas kąpieli pod prysznicem jest około czterokrotnie mniejsze! W skali miesiąca czy roku, przy większej ilości osób, robi to kolosalną różnicę. Zachowaj kąpiele w wannie na specjalne okazje i nie bierz ich zbyt często.
Woda kapiąca pod prysznicem lub nieustannie spływająca w toalecie może pozornie wydawać się niewielkim marnotrawstwem. W dłuższej perspektywie czasu jednak sumuje się to do dziesiątek, setek czy tysięcy litrów zupełnie niepotrzebnie zmarnowanej wody. Zadbaj o to, a jeśli potrzebujesz pomocy, nie obawiaj się wezwać hydraulika!
Zmywarka to oszczędność nie tylko czasu, ale również wody. Szacuje się, że jej zużycie jest ok. czterokrotnie mniejsze w stosunku do mycia naczyń ręcznie.
Pralka, a często również zmywarka to podstawowe elementy wyposażenia gospodarstwa domowego. Każde pranie to duże ilości zużytej wody, dlatego nie nadużywaj tego urządzenia. To samo tyczy się zmywarki — jest ona znacznie wydajniejsza od mycia naczyń ręcznie, jednak jej zapotrzebowanie na wodę wciąż jest znaczne. Włączaj ją dopiero wtedy, gdy jest zapełniona.
To bardzo częsty i łatwy do uniknięcia sposób na marnowanie wody. Odkręcamy wodę na chwilę i nie zakręcamy jej podczas mycia zębów. Jak widzisz, odpowiedź na pytanie jak oszczędzać wodę bywa bardzo prosta — niekiedy wystarczy po prostu zakręcić niepotrzebnie odkręcony kran.
Woda zużyta podczas kąpieli nie musi kończyć w odpływie — świetnie sprawdzi się do mycia podłóg lub jako woda do spłukiwania w toalecie. Zaparzyłeś herbatę, a w czajniku została woda? Nie ma potrzeby wylewania jej przy ponownym przyrządzaniu wrzątku.
Czy zwróciłeś uwagę na sposób przygotowywania potraw w kuchni? Koniecznie wprowadź w życie nawyk gotowania pod przykryciem. Użycie przykrywek do garnków i patelni sprawi, że woda nie będzie parować, co przełoży się na to, że nie będziesz musiał jej uzupełniać podczas gotowania.
Produkcja wędlin czy wołowiny wiąże się z ogromnym zużyciem wody. Jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać wodę w skali globalnej, to prawdopodobnie najskuteczniejszą metodą jest ograniczenie spożycia mięsa. Jeśli nie możesz obejść się bez smaku mięsa, spróbuj zastąpić je wegańskimi odpowiednikami.