Oszczędzanie jest procesem, który zmierza do wydawania mniejszej ilości pieniędzy. Może ono polegać na przykład na wybieraniu tańszych produktów lub robieniu zakupów w sposób przemyślany i zaplanowany, bez wychodzenia poza ramy sporządzonej wcześniej listy. Jak jednak można oszczędzać we własnych czterech ścianach?
W naszych artykułach znajdziesz szereg przydatych porad, po których przeczytaniu i wdrożeniu ich w życie w Twoim portfelu może zostać sporo gotówki! Podpowiemy Ci, jak oszczędzać wodę, jak płacić mniej za prąd, gaz, telefon, internet, a także jak zmniejszyć koszty prowadzenia gospodarstwa domowego.
Co miesiąc płacimy wiele rachunków, które wynikają głównie ze wykorzystania różnego rodzaju mediów. Jednym z nich jest woda, na której jednak można sporo zaoszczędzić. Jak oszczędzać wodę?
Po pierwsze do celów gospodarczych, związanych z podlewaniem roślin, zwłaszcza na zewnątrz, warto jest gromadzić deszczówkę. Wystarczy zwykłą beczkę plastikową umieścić pod rynną. Woda ta może służyć nie tylko do podlewania, ale i do mycia, np. mebli ogrodowych czy samochodu.
W domu wodę można oszczędzać poprzez zamontowanie na kranach perlatorów, które potrafią zmniejszyć jej zużycie. Wówczas, zamiast standardowego przepływu wody z szybkością 200 ml na 2 sekundy możemy uzyskać 200 ml na 16 sekund. Perlatory to małe urządzenia, które nakręcane są na końcówkę kranów.
Kąpiele w wannie można zastąpić prysznicem. Przy myciu zębów powinniśmy wyrobić sobie nawyk zakręcania wody w kranie. Dobrym pomysłem jest zakup zmywarki, która do umycia naczyń potrzebuje o wiele mniej wody, niż wymaga zmywanie ręczne. Jeden cykl mycia w zmywarce wymaga około 13 litrów, podczas gdy przy zmywaniu naczyń w zlewie trzeba wykorzystać jej co najmniej 30 litrów. Dzięki temu urządzeniu oszczędza się również czas potrzebny na wyczyszczenie brudnych naczyń. Im mniej wody zużyjemy w domu, tym mniejsze rachunki będziemy za nią płacić.
Podobnie sprawa wygląda z oszczędzaniem prądu. Po pierwsze warto wyposażyć wszystkie lampy w energooszczędne żarówki, najlepiej ledowe, które mają zwiększoną żywotność. Można zainwestować też w system, który będzie włączał światło w danym pomieszczeniu, kiedy wykryje ruch. Czujnik aktywności włączy i wyłączy lampy, co zlikwiduje potrzebę pamiętania o gaszeniu światła. Należy wyrobić w sobie nawyk wyłączania urządzeń elektrycznych, kiedy nie są one wykorzystywane. Mowa tu również o listwach zasilających DVD czy telewizor oraz o wyciąganiu zasilaczy z gniazdek.
Wszystkie sprzęty w domu powinny być klasyfikowane najlepiej w klasie energetycznej A, A+, A++ lub A+++. Im więcej plusów przy literce A, tym mniej prądu rocznie będzie zużywała lodówka, pralka, zmywarka i inne sprzęty. Jeśli mamy pralkę, to włączać powinniśmy ją dopiero wtedy, gdy wypełnimy bęben brudnymi ubraniami. Podobna zasada obowiązuje w przypadku zmywarki.
Zamiast zamawiać posiłki w restauracji czy stołować się w fast foodach, warto codzienne przygotowywać dania we własnym zakresie, z korzyścią dla finansów i zdrowia. Można także oszczędzać na zakupach spożywczych, kupując na promocjach i porównując ceny produktów. Nie należy ponadto kupować jedzenia na zapas, aby go nie marnować.
W zastępstwie wody butelkowanej, kupmy dzbanek filtrujący, który zagwarantuję nam ją o wiele niższym kosztem, a przy okazji nie będziemy produkować aż tylu odpadów – szklanych i plastikowych.
Zaoszczędzone drobne kwoty na zakupach czy comiesięcznych rachunkach w miarę możliwości warto odkładać, np. do skarbonki, do której mamy ograniczony dostęp. Po kilku miesiącach może się w niej uzbierać całkiem pokaźna kwota.