Jak działa fotowoltaika?

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika stała się w ostatnim czasie niezwykle popularnym sposobem na pozyskiwanie energii zasilającej domowe urządzenia elektryczne. Rozwój w tym segmencie jest tak duży, że przesadą nie będzie użycie sformułowania "ostatni krzyk mody". Sprawdź, jak działa fotowoltaika!

Energia słoneczna stanowi obecnie trzecie pod względem ilości wytwarzanej energii odnawialnej źródło energii na świecie. Jak działa fotowoltaika i dlaczego klienci tak chętnie się na nią decydują — odpowiemy w tym artykule.


Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika oznacza proces wytwarzania energii elektrycznej, poprzez pobieranie energii słonecznej, a następnie jej transformację, tak aby nadawała się do zasilania urządzeń elektrycznych. Cały proces odbywa się za pomocą paneli fotowoltaicznych. 

W rezultacie instalacja fotowoltaiczna pełni funkcję prywatnej, domowej elektrowni zasilanej energią promieni słonecznych — które są oczywiście darmowe. Częstym wyborem na umiejscowienie paneli jest dach, jednak może być to jakakolwiek przestrzeń z dobrym naświetleniem słonecznym. Przy montowaniu instalacji konieczne jest zachowanie odpowiedni zasad, jak na przykład optymalny kąt nachylenia, dlatego instalacją paneli zajmują się przeszkoleni do tego fachowcy.

Jak działa fotowoltaika?

Odpowiedź na pytanie jak działa fotowoltaika nie jest trudna. Panele fotowoltaiczne wyposażone są w ogniwa fotowoltaiczne, które pobierają energię z promieni słonecznych, a następnie przekształcają ją w prąd stały. W kolejnym kroku prąd stały przekazywany jest do urządzenia o nazwie falownik, który przekształca go na prąd zmienny — czyli ten, który posiadane przez nas urządzenia elektryczne wykorzystują na co dzień. Falownik odpowiada również za kontrolowanie działania instalacji, odpowiednio dopasowując parametry prądu, a także wyłączając instalację w przypadku wykrycia awarii. Innym istotnym elementem instalacji jest licznik dwukierunkowy. Zlicza on różnice pomiędzy energią wytworzoną przez panele a tą zużywaną przez gospodarstwo domowe, w rezultacie informując o tym, ile energii musiało zostać pobrane (lub zwrócone w przypadku nadmiaru) do elektrowni.




Czy fotowoltaika jest użyteczna również zimą?

Użyteczność instalacji fotowoltaicznej jest mniejsza w okresie zimowym, jednak moduły fotowoltaiczne są najbardziej wydajne wtedy, kiedy mają niską temperaturę. Dzięki temu są one w stanie pobrać znaczne ilości energii w zimowe, lecz jednocześnie słoneczne dni.

Istotne jest również to, że nadmiar energii wytworzonej w okresie letnim przekazywany jest elektrowni. 80% przekazanej energii może zostać pobrane przez ciebie ponownie, bez ponoszenia za to opłaty.

Czy fotowoltaika to dobra inwestycja?

Instalacja fotowoltaiczna stanowi inwestycję długoterminową, której finansowy zwrot następuje szacunkowo po okresie około 8-10 lat.

Warto wziąć pod uwagę też to, że stanowi ona inwestycje nie tylko finansową — lecz również w dobrostan naszej planety. Biorąc pod uwagę połączenie tych dwóch korzyści, finansowych i środowiskowych — nie trudno dziwić się jej popularności. 

Powiązane artykuły

Subskrybuj nasz newsletter,
by być na bieżąco z ofertami produktów
bankowych i poradami dotyczącymi urządzenia
i budowy mieszkania oraz finansów.