Instalacje fotowoltaiczne obecnie cieszą się coraz większą popularnością ze względu na liczne dotacje na montaż paneli ze strony państwa oraz wysoki poziom oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Jeśli zastanawiasz się nad ich zakupem, sprawdź, jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej!
Założenie całej instalacji fotowoltaicznej jest dość kosztowne i zależne od tego, jakiej mocy będzie cały system. Aby odpowiednio przygotować się do inwestycji, warto wcześniej wyliczyć swoje zapotrzebowanie na energię, by określić moc instalacji. Aby łatwo określić ten parametr, można skorzystać z internetowych kalkulatorów lub samodzielnie go wyliczyć wykorzystując ogólnodostępne wzory matematyczne.
Jednym ze sposobów wyliczania potrzebnej mocy całej instalacji fotowoltaicznej jest skorzystanie ze wzoru, który uwzględnia miesięczne rachunki w złotówkach pomnożone razy 12 miesięcy oraz 2-procentową produkcję roczną z kW, gdzie liczba 2 to sposób rozliczania się z zakładem energetycznym. Dla przykładu jeśli miesięczne rachunki za energię elektryczną wynoszą około 250 złotych, to moc instalacji wyliczona ze wzoru powinna sięgać około 6kW. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że zimą w domach i mieszkaniach obserwuje się znacznie większe zużycie energii, dlatego wzór na miesiące zimowe nieco różni się od tego podstawowego. W tym przypadku zmienia się głównie współczynnik „2” na „2,1”, co daje nieco większą liczbę przy wyliczaniu mocy instalacji fotowoltaicznej. Ostatnim wzorem, który można wziąć pod uwagę, określając preferowaną moc zainstalowanych paneli słonecznych, jest ten określający roczne zużycie energii. Ten wzór zakłada, że roczne zużycie w kWh mnożymy razy 1,2 procent produkcji rocznej z kW, otrzymując całkowitą potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej.
Osoby, które chcą nieco ułatwić sobie życie, mogą skorzystać z profesjonalnych kalkulatorów mocy instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu w krótkim czasie można wyliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jest to kluczowe działanie, którego należy się podjąć przed procesem montażu paneli słonecznych. Zbyt niska moc instalacji sprawi, że ilość wyprodukowanej energii nie będzie wystarczająca. Jeśli jednak system fotowoltaiki okaże się zbyt mocny – nadwyżki prądu będą oddawane do głównej sieci energetycznej, a dodatkowo niepotrzebnie zwiększy to koszty przedsięwzięcia.
Moc instalacji fotowoltaicznej ma kluczowe znaczenie już na etapie jej projektowania. Każdy dom/mieszkanie ma inne zapotrzebowanie na energię, które zależne jest od liczby domowników, powierzchni mieszkalnej oraz lokalizacji. W przypadku montażu instalacji o zbyt małej mocy wytwarzany poziom energii może okazać się zbyt mały do pokrycia potrzeb mieszkańców. Skutkiem tego jest pobieranie dodatkowego prądu z publicznej sieci energetycznej, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Odpowiedni dobór mocy instalacji fotowoltaicznej pozwala zmniejszyć rachunki za prąd nawet do poziomu kilku złotych.