Jak wygląda instalacja paneli fotowoltaicznych?

Jak wygląda instalacja paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne, to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia pobór energii z promieni słonecznych. Jak wygląda montaż paneli? Ile trwa cały proces? Co warto wiedzieć na ten temat? Podpowiadamy!

Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością wśród osób posiadających domy jednorodzinne, szeregowe oraz mieszkania własnościowe. Praktycznie wszędzie tam, gdzie występują warunki sprzyjające padaniu promieni słonecznych na panele słoneczne, warto zdecydować się na tego typu rozwiązania. Oszczędność na rachunkach za energię elektryczną i ogrzewanie będzie znaczna, a więc pomimo sporych kosztów przedsięwzięcia, jakim jest montaż instalacji fotowoltaicznej według specjalistów, jest wciąż opłacalny. Jak jednak wygląda cały proces montażu? Ile trwają prace podłączeniowe? Czy w ogóle warto inwestować w fotowoltaikę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Panele fotowoltaiczne – sposób montażu: krok po kroku

Instalację paneli fotowoltaicznych można zlecić firmie specjalizującej się w tego typu pracach. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystkie prace zostaną przeprowadzone z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz wymogów dotyczących poprawności działania systemu. Cały proces montażu można opisać w kilku prostych krokach.

Krok 1:

Stworzenie i wybranie odpowiedniego projektu instalacji fotowoltaicznej dostosowanej wielkością, mocą oraz metodami montażowymi do danej lokalizacji, oraz infrastruktury.

Krok 2:

Wybór miejsca montażu paneli słonecznych. Zazwyczaj montuje się je na dachach, a w nieco bardziej skomplikowanych przypadkach lub większych farmach fotowoltaicznych na powierzchni ziemi przy pomocy specjalistycznych uchwytów.

Krok 3:

Montaż stelaża na poszczególne panele oraz konfiguracja. Przygotowanie trasy okablowania, montaż modułów do rozdzielnicy oraz falownika. Kolejnym etapem jest połączenie paneli fotowoltaicznych przy pomocy okablowania i przyłącze całości do falownika.

Krok 4:

Konfiguracja instalacji fotowoltaicznej, aby komunikowała się z siecią energetyczną (za pośrednictwem internetu) w celu umożliwienia późniejszego monitoringu przepływu prądu i poprawności działania całej instalacji.

Jak widać proces montażu paneli fotowoltaicznych, jest stosunkowo prosty, a wszelkie prace mogą zostać zakończone w ciągu jednego dnia. Warunkiem jest jednak brak jakichkolwiek przeciwwskazań do montażu poszczególnych elementów oraz odpowiednio przygotowany projekt. Wybierając profesjonalną firmę zajmującą się instalacjami fotowoltaicznymi, można być pewnym, że inwestycja szybko zacznie się zwracać i będzie funkcjonować bez awarii przez wiele lat.

Ile może trwać montaż paneli fotowoltaicznych?

Cały proces montażu w przypadku profesjonalnej ekipy zamyka się maksymalnie w 2 dniach roboczych. Najczęściej jest to jednak jeden dzień, chyba że występują jakiekolwiek komplikacje podczas przyłączy kabli lub w hurtowniach brakuje komponentów. Są to jednak skrajne przypadki, które zazwyczaj nie występują, dlatego decydując się na montaż paneli słonecznych wraz z całą instalacją, nie trzeba obawiać się, że prace montażowe potrwają zbyt długo.

Powiązane artykuły

Subskrybuj nasz newsletter,
by być na bieżąco z ofertami produktów
bankowych i poradami dotyczącymi urządzenia
i budowy mieszkania oraz finansów.