Fotowoltaika na gruncie czy na dachu – co wybrać?

Fotowoltaika na gruncie czy na dachu – co wybrać?

Zdecydowałeś się na montaż paneli fotowoltaicznych, ale nie wiesz, w jakim miejscu je zainstalować? Sprawdź, czy lepszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie fotowoltaiki na dachu nieruchomości czy na gruncie.

Niezależnie od tego, gdzie znajduje się instalacja fotowoltaiczna zawsze pełni jedną funkcję, a mianowicie uniezależnia budynek od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej. To bardzo dobre rozwiązanie, gdyż pozwala w znacznym stopniu ograniczyć wydatki na utrzymanie nieruchomości,  a często umożliwia też niewielki zarobek pasywny. To, gdzie powinny być zamontowane panele słoneczne, określa lokalizacja budynku oraz ukształtowanie terenu. Odpowiednie umiejscowienie całej instalacji, która pozyskuje energię z promieni słonecznych, ma wpływ na jej wydajność i opłacalność. 

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie – kiedy ją wybrać?

Biorąc pod uwagę obecne możliwości technologiczne, wiele osób decyduje się na montaż paneli słonecznych na gruncie. Ten typ instalacji najczęściej stosuje się na tzw. farmach fotowoltaicznych, które pozyskują duże pokłady energii i rozdzielają ją pomiędzy odbiorców na danym terenie. Warunkiem montażu paneli na gruncie jest odpowiednie ukształtowanie terenu, brak obiektów zasłaniających światło oraz wystarczająco duża powierzchnia pola.

Fotowoltaika na dachu – najpopularniejsze rozwiązanie

Mimo wszystko najpopularniejszym rozwiązaniem jest instalacja paneli fotowoltaicznych na dachach budynku. Istotne w tym przypadku jest położenie dachu. Najlepiej kiedy skierowany jest stronę północno-zachodnią, gdyż wtedy przez większość dnia promienie słoneczne padają na powierzchnię zamontowanych paneli. Przekłada się to na wydajność całej instalacji oraz ilość produkowanego prądu. Warto wiedzieć, że montaż paneli fotowoltaicznych na dachu wcale nie wymaga stosowania drogich rozwiązań. Najczęściej wystarczają tylko standardowe uchwyty montażowe oraz podstawowa instalacja łącząca panele z przetwornikiem.

Wydajność instalacji fotowoltaicznej a miejsce montażu

Miejsce montażu ma ogromny wpływ na wydajność całej instalacji fotowoltaicznej. Zależnie od tego, pod jakim kątem ustawione są panele w stosunku do stopnia padania promieni słonecznych, jak długo wystawione są na oddziaływanie światła oraz jaki jest ich poziom czystości, wydajność całego systemu będzie inna. Najlepiej jeśli wszystkie panele słoneczne są zamontowane na powierzchni dachu, a światło ma do nich swobodny dostęp przez cały dzień. Jeśli jednak infrastruktura na to nie pozwala, można zdecydować się na montaż całej instalacji na powierzchni ziemi pod warunkiem zastosowania odpowiednich uchwytów oraz braku elementów infrastruktury, które mogłyby zasłaniać światło, jakie daje słońce.

Czy warto inwestować w instalacje fotowoltaiczne?

Czy fotowoltaika jest opłacalna? Niezależnie od tego, czy panele słoneczne będą zamontowane na dachu, czy na powierzchni ziemi, warto zainwestować nawet większą sumę pieniędzy w takie przedsięwzięcie. Odpowiednio dobrana moc instalacji, dobry kąt padania promieni słonecznych oraz przyjazne warunki atmosferyczne pozwalają na całkowite uniezależnienie się domu/mieszkania od publicznych dostawców energii elektrycznej.

Powiązane artykuły

Subskrybuj nasz newsletter,
by być na bieżąco z ofertami produktów
bankowych i poradami dotyczącymi urządzenia
i budowy mieszkania oraz finansów.