Zastanawiasz się, czym jest fotowoltaika? To nic innego, jak proces, podczas którego pozyskiwana jest dodatkowa energia pochodząca
z odnawialnych źródeł energii. Na czym polega? Sprawdź szczegóły!
Jedną z najprostszych metod, która pozwala pozyskać prąd, jest montaż paneli słonecznych, które przetwarzają je przy pomocy specjalnego układu w możliwą do wykorzystania energię elektryczną. Jak działa fotowoltaika? Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że instalacja fotowoltaiczna działa na podstawie zjawiska konwersji promieni słonecznych w prąd stały przy pomocy nowoczesnych paneli. Ten sposób wytwarzania energii ma znaczną przewagę nad innymi źródłami alternatywnymi, ponieważ nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.
Montaż instalacji fotowoltaicznej w domu jest stosunkowo prostym procesem, który polega na montażu odpowiednich akcesoriów na dachu domu, a także przetworników przechwytujących prąd wytwarzany przez cały system. Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne do domu umożliwiają pozyskiwanie prądu wystarczającego do zasilania całej powierzchni budynku i wszystkich urządzeń znajdujących się w środku. Warto wiedzieć, że dzięki zastosowaniu profesjonalnych paneli słonecznych można uzyskać wystarczającą ilość energii, która uniezależnia obiekt od publicznej sieci energetycznej.
Istnieje wiele wad, a także zalet rozwiązania, które polega na montażu instalacji fotowoltaicznej z całym oprzyrządowaniem. Główną zaletą fotowoltaiki produkującej dodatkowy prąd w domu jest prosty montaż, stosunkowo nieduże koszty przedsięwzięcia w stosunku do zysków oraz łatwa zasada działania. Dodatkowo panele nie wymagają częstego serwisowania, a jedynie okresowego czyszczenia z zabrudzeń. Doskonałym pomysłem jest wybór jak najnowszych ogniw, gdyż charakteryzują się one znacznie większą wydajnością.
Są też jednak pewne wady takiego innowacyjnego rozwiązania. Przede wszystkim, osoby chcące uzyskać dofinansowanie od Państwa muszą składać szereg wniosków i zaświadczeń w stosownych urzędach. Trzeba też mieć na uwadze, że ogniwa słoneczne są dość kosztowne jeśli chodzi o zakup, a czas zwrotu inwestycji może wynosić nawet kilka lat. Jednak z tych kilku względów nie warto rezygnować z takiej inwestycji, gdyż można
w ten sposób przyczynić się do ochrony środowiska.
Inwestycja w nowoczesne panele fotowoltaiczne w Polsce zdecydowanie jest opłacalna, ponieważ pozwala na duże oszczędności jeśli chodzi o rachunki za prąd i ogrzewanie. Odpowiedni dobór mocy jest gwarancją, że zamontowana instalacja wystarczy do wytworzenia takich ilości energii, aby pokryły całe zapotrzebowanie budynku. Dzięki temu wielu konsumentów i właścicieli domów jednorodzinnych może całkowicie uniezależnić się od publicznych dostawców prądu. Wyłożenie sporej sumy pieniędzy na montaż fotowoltaiki w swoim domu zwróci się już nawet w ciągu 7-10 lat od czasu jej uruchomienia. Jest to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę długość użytkowania budynków mieszkalnych w Polsce. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto dokładnie obliczyć wszystkie koszty przedsięwzięcia tak, aby wyeliminować ryzyko strat w razie niepogody w danym roku.
W Polsce można uzyskać spore dofinansowania, które pokrywają znaczną część kosztów, jakie należy ponieść podczas montażu paneli słonecznych wraz z kompletną instalacją fotowoltaiczną. Ustawa OZE pozwala wielu osobom na otrzymanie wsparcia finansowego w celu zrealizowania takiej inwestycji. Pojedyncze inwestycje na terenie Polski uzyskały dopłaty w wysokości aż 70% względem wszystkich kosztów. Ulgi inwestycyjne przyznawane są w wysokości 25% i jedynie na podstawie kompletnej dokumentacji rachunkowej. Jest to podstawowy wymóg, który muszą spełnić wszystkie osoby starające się o dotację na montaż fotowoltaiki przydomowej.