Interesuje Cię temat fotowoltaiki? Chciałbyś zacząć korzystać z nowego źródła energii? Sprawdź, co to jest fotowoltaika, jak działa oraz jak zamontować panele słoneczne na dachu swojego domu!
Ogólnoświatowe trendy w energetyce wskazują na konieczność zwiększania udziału produkcji energii ze źródeł odnawialnych (OZE), a odchodzenia od jej pozyskiwania ze źródeł nieodnawialnych, w tym z paliw kopalnych, takich jak węgiel. Sposobem na pozyskiwanie energii z OZE jest m.in. wykorzystanie do tego celu promieniowania słonecznego. By taka energia mogła być zamieniona na prąd zmienny, używany do zasilania np. urządzeń domowych, trzeba zastosować fotowoltaikę. Jak to działa? Co warto o tym wiedzieć?
Do powierzchni Ziemi dociera promieniowanie słoneczne, które niesie za sobą duży ładunek energii. Przez lata trwały prace nad tym, by móc ją wykorzystywać do zasilania urządzeń elektrycznych. Służy do tego właśnie fotowoltaika.
Instalacje fotowoltaiczne są stosowane w celu produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Działają one bez emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Są proekologiczne, a przy tym energia słoneczna jest ogólnodostępna, niewyczerpalna i bezpłatna.
Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z modułów PV, czyli paneli fotowoltaicznych. Odpowiadają one za pochłanianie energii z promieniowania słonecznego, dlatego muszą być montowane tak, by były skierowane pod odpowiednim kątem względem słońca. Instalowane są one na dachu lub na gruncie.
Drugim ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, inaczej konwerter, który przemienia prąd stały produkowany przez moduły PV na prąd przemienny, używany w domu do zasilania urządzeń. Nadmiar wyprodukowanej energii można oddać do sieci, dzięki czemu właściciel fotowoltaiki domowej stanie się prosumentem. Jeśli prąd nie będzie kierowany do sieci, trzeba w parze z instalacją fotowoltaiczną zamontować akumulatory energii.
Osoby, które chciałby zainstalować na dachu swojego domu jednorodzinnego fotowoltaikę i korzystać z ekologicznego źródła energii, powinny wiedzieć, na czym polega ten proces. Kiedy świeci słońce, w ciągu dnia, instalacja działa i produkuje prąd, który można zużywać na bieżąco. Jeśli jednak jest pochmurna pogoda albo zapada noc, panele PV nie mają jak gromadzić promieniowania słonecznego. Nie oznacza to jednocześnie, że dom zostaje pozbawiony zasilania.
Osoby fizyczne inwestujące w fotowoltaikę dla swojego gospodarstwa domowego mogą zostać prosumentami. Polega to na tym, że nadmiar wyprodukowanej w ciągu dnia przez instalację PV energii zostaje odprowadzony do sieci energetycznej, gdzie jest magazynowany. Można korzystać z niej wtedy, gdy elektrownia fotowoltaiczna na dachu jej nie produkuje. Co więcej, za pobieraną w ten sposób energię prosument nie płaci.
To pozwala na generowanie daleko idących oszczędności. Powstają one także zimą, kiedy okres gromadzenia energii ze słońca jest krótszy niż latem. Płaci się jedynie za różnicę w energii pobranej oraz oddanej do sieci w skali całego okresu rozliczeniowego trwającego cały rok.
Warto podkreślić, że nie ma możliwości odebrania w 100-procentach energii wyprodukowanej za pomocą fotowoltaiki. Przy instalacjach o mocy w granicach od 10 do 40 kW możliwe jest do odebrania do 70 proc. wyprowadzonej do sieci energii, zaś przy instalacjach o mocy do 10 kW, a właśnie takie są montowane na domach jednorodzinnych, do 80 proc. energii.