Fotowoltaika

Fotowoltaika –‌ wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Interesuje Cię temat fotowoltaiki? Chciałbyś zacząć korzystać z nowego źródła energii? Sprawdź, co to jest fotowoltaika, jak działa oraz jak zamontować panele słoneczne na dachu swojego domu! 

Fotowoltaika na gruncie czy na dachu –‌  co wybrać?

Niezależnie od tego, gdzie znajduje się instalacja fotowoltaiczna zawsze pełni jedną funkcję, a mianowicie uniezależnia budynek od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej. To bardzo dobre rozwiązanie, gdyż pozwala w znacznym stopniu ograniczyć wydatki na utrzymanie nieruchomości,  a często umożliwia też niewielki zarobek pasywny. To, gdzie powinny być zamontowane panele słoneczne, określa lokalizacja budynku oraz ukształtowanie terenu. Odpowiednie umiejscowienie całej instalacji, która pozyskuje energię z promieni słonecznych, ma wpływ na jej wydajność i opłacalność. 

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie –‌ kiedy ją wybrać?

Biorąc pod uwagę obecne możliwości technologiczne, wiele osób decyduje się na montaż paneli słonecznych na gruncie. Ten typ instalacji najczęściej stosuje się na tzw. farmach fotowoltaicznych, które pozyskują duże pokłady energii i rozdzielają ją pomiędzy odbiorców na danym terenie. Warunkiem montażu paneli na gruncie jest odpowiednie ukształtowanie terenu, brak obiektów zasłaniających światło oraz wystarczająco duża powierzchnia pola.

Fotowoltaika na dachu –‌ najpopularniejsze rozwiązanie

Mimo wszystko najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachach budynku. Istotne w tym przypadku jest położenie dachu. Najlepiej kiedy skierowany jest stronę północno-zachodnią, gdyż wtedy przez większość dnia promienie słoneczne padają na powierzchnię zamontowanych paneli. Przekłada się to na wydajność całej instalacji oraz ilość produkowanego prądu. Warto wiedzieć, że montaż paneli fotowoltaicznych na dachu wcale nie wymaga stosowania drogich rozwiązań. Najczęściej wystarczają tylko standardowe uchwyty montażowe oraz podstawowa instalacja łącząca panele z przetwornikiem.

Subskrybuj nasz newsletter,
by być na bieżąco z ofertami produktów
bankowych i poradami dotyczącymi urządzenia
i budowy mieszkania oraz finansów.