Sposoby na tanie schody – jakie wybrać?

Sposoby na tanie schody – jakie wybrać?

Czy kupno tanich schodów jest w ogóle możliwe? Jeśli tak, to z jakie materiały warto wykorzystać? Wykonać je samodzielnie czy poprosić o pomoc specjalistów? Sprawdź, z jakich sposobów możesz skorzystać, by mieć w swoim domu tanie schody!

Schody wewnętrzne oprócz tego, że łączą ze sobą dwie kondygnacje, mogą być dodatkowo efektownym elementem aranżacji wnętrza. Ciekawa zabudowa pod schodami, ozdobne elementy balustrady lub automatyczne podświetlenie stopni to tylko niektóre z cech, jakie mogą posiadać nowoczesne schody do domu/mieszkania.

Tanie schody do domu – czy to w ogóle możliwe?

Budowa lub kupno tanich schodów do domu lub mieszkania jest możliwe, jednak pod pewnymi warunkami. Oszczędności nie powinno się szukać na materiałach, jednakże jest to jedyny sposób na choćby niewielkie zminimalizowanie kosztów związanych z budową schodów łączących dwie kondygnacje. Najdroższe są schody z drewna naturalnego, które charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz ponadczasowym designem. Nie trzeba jednak zamykać się na jeden styl i materiał wykończenia, gdyż obecnie producenci schodów umożliwiają także ich produkcję z tworzyw sztucznych lub materiałów syntetycznych. Obecnie popularne są także schody do domu z wylewki betonowej. Pozostawione w tej stylistyce doskonale sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach połączonych z nutą nowoczesności.


Z czego mogą być wykonane schody w domu?

Schody do domu mogą być wykonane z drewna naturalnego (dąb, jesion, buk), kamienia (marmur, piaskowiec, granit), ceramiki, tworzyw sztucznych, materiałów syntetycznych lub wylewki betonowej.

 

Sposobów na tanie schody jest kilka. Wystarczy zrezygnować z drogich materiałów wykończeniowych, zbędnych ozdób balustrad oraz dodatkowego oświetlenia stopni. Najtańsze są obecnie schody metalowe, których koszt wykonania oscyluje w granicach 15-20 tysięcy złotych. Pomimo tego, że metal nie jest tak przyjemnym w dotyku materiałem jak drewno, to jednak stosunek ceny do jakości jest bardzo dobry. Szukając oszczędności, warto zastanowić się nad kupnem i montażem schodów stalowych zamiast wysoce ozdobnych drewnianych wyrobów.

Jakie schody do domu można kupić?

Do mieszkania lub domu o kilku kondygnacjach można kupić schody wachlarzowe, jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe oraz spiralne. Oczywiście rodzajów samych schodów jest o wiele więcej, jednakże biorąc pod uwagę ceny, najlepszym wyborem będą zdecydowanie schody jednobiegowe, czyli proste wykonane z metalu lub tworzywa drewnopodobnego. Trzeba jednak pamiętać, aby nie szukać nadmiernych oszczędności, ponieważ schody powinny być przede wszystkim bezpieczne dla domowników i dopełniać aranżację wnętrza. Jest jednak szansa na zakup tanich schodów pod warunkiem, że zostaną wykonane z nieco tańszych materiałów oraz w prostszej formie.

Czy warto oszczędzać na schodach do domu?

Montaż i kupno schodów do domu lub mieszkania to zawsze spory wydatek. Czy jednak warto szukać na siłę oszczędności? Można co prawda zaoszczędzić pewną kwotę, wybierając tańszych specjalistów i gorsze materiały wykończeniowe jednak przełoży się to na ostateczny wygląd produktu, który nie zawsze może okazać się zadowalający. Aby oszczędzić nieco gotówki bez ryzyka utraty dobrego stylu schodów, warto wybrać jednobiegowe schody bez zbędnych ozdób, które są stosunkowo tanie w produkcji i nawet te wykonane z drewna nie będą kosztować więcej niż 20-25 tysięcy złotych.

Powiązane artykuły

Subskrybuj nasz newsletter,
by być na bieżąco z ofertami produktów
bankowych i poradami dotyczącymi urządzenia
i budowy mieszkania oraz finansów.