Sztukateria na ścianach – co to takiego? Jak zrobić?

Sztukateria na ścianach – co to takiego? Jak zrobić?

Marzysz o odrobinie luksusu i ekstrawagancji w swoim wnętrzu? Sprawdź, czym jest sztukateria, którą możesz zastosować możesz zastosować na przykład na ścianach. To element wykończenia, który jest obecnie na topie!

Ozdoba w formie sztukaterii to nic innego jak listwy montowane na ścianach nadające się do zastosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Sztukateria występowała już w starożytności, gdzie wykonywana była z gipsu i ręcznie odlewanych elektów. Ten typ ozdób domowych może być stosowany nie tylko na ścianach i sufitach, ale także podłogach. Luksusowy charakter pomieszczenia, ponadczasowa elegancja oraz styl przyciągający uwagę każdego – to właśnie sztukateria.

Listwy ozdobne do wnętrz – jakie są ich rodzaje?

Jeśli chodzi o rodzaje, w jakich występują listwy ozdobne do wnętrz, wyróżniamy listwy:

  • podłogowe,
  • sufitowe,
  • ścienne.

W zależności od miejsca zastosowania, sztukateria może być wykonana z różnych materiałów. Całkowicie odrębną grupę sztukaterii stanowią drewniane wyroby, które są ciekawym wariantem stosowanym często na klasycznych meblach. Rozety, fasety i listwy cokołowe montowane są wokół żyrandoli oraz lamp. Warto wiedzieć, aby dostosować ich średnicę do rozmiarów każdej lampy, która powinna być około 30% mniejsza od żyrandola. Fasety są doskonałym elementem dekoracji ścian, która pozwala na ukrycie niewielkich niedoskonałości na ich powierzchni. Listwy cokołowe są najpopularniejszym rodzajem sztukaterii, który pozwala na efektowne wykończenie podłogi wykonanej z paneli drewnianych lub laminowanych. Podłogowe listwy ozdobne mogą też pomóc w ukryciu kabli i niedoskonałości przy montażu paneli podłogowych.

Sztukateria ścienna – jak ją zamontować?

Montaż sztukaterii na ścianach jest dość prosty i można wykonać tę pracę całkowicie samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w profesjonalny klej, skrzynkę uciosową, nóż oraz ołówek. Przed montażem każdorazowo trzeba wyrównać podłoże przy pomocy gładzi szpachlowej. Wycięte elementy sztukaterii wystarczy posmarować odpowiednią ilością kleju, docisnąć do powierzchni ściany oraz wytrzeć nadmiar wyciekającego kleju. Warto wiedzieć, że wszelkiego rodzaju ozdoby w formie sztukaterii mogą być dowolnie malowane. Jeśli jednak cały proces montażu okazuje się zbyt skomplikowany, można skorzystać z pomocy fachowców, którzy jednak nie będą najtańsi jeśli chodzi o ten typ usługi.

Gdzie można zastosować sztukaterię ścienną?

Pomieszczenia, w których idealnie sprawdzi się sztukateria na ścianach to klasyczne salony, przedpokoje w stylu vintage oraz klimatyczne sypialnie. Wszędzie tam, gdzie liczy się ponadczasowy wygląd i elegancja sztukateria będzie doskonałym dodatkiem aranżacji wnętrza. Listwy ozdobne idealnie podkreślają szlachetny charakter wnętrza oraz sprawdzają się w nowoczesnych mieszkaniach projektowanych w myśl minimalizmu. Ciekawostką jest jednak fakt, że sztukateria ścienna nie jest polecana do niskich pomieszczeń, gdyż może nieco przytłoczyć
i pomniejszyć optycznie wnętrze. 

Podsumowując, sztukaterię ścienną, można stosować praktycznie wszędzie pod warunkiem, że będzie ona pełnić tylko drobny element ozdobny w pomieszczeniach. Nigdy nie powinno się wyklejać całej ściany sztukaterią, gdyż doprowadzi to do wprowadzenia zbyt wyniosłego stylu oraz będzie sprawiać znaczne problemy podczas zmiany koloru ścian.

Powiązane artykuły

Subskrybuj nasz newsletter,
by być na bieżąco z ofertami produktów
bankowych i poradami dotyczącymi urządzenia
i budowy mieszkania oraz finansów.