Okna do nowego domu – jakie wybrać?

Okna do nowego domu – jakie wybrać?

Budowa i wykończenie domu wiąże się z przygotowaniem budżetu, zamówieniem niezbędnych materiałów i pracą ekipy budowlanej. Jednym z istotnych elementów, o którym trzeba pamiętać, stawiając swój własny dom, są okna. Czy wiesz, które z nich będą odpowiednie? Sprawdź, jak wybrać okna do nowego domu!

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru rodzaju okien do domu, warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry poszczególnych modeli wpływające na komfort użytkowania. Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze okien jest poziom przenikania ciepła, który stanowi niezbędną podstawę do prawidłowej termoizolacji budynku. Istnieje też wiele innych aspektów, o których warto pamiętać podczas budowy domu. Poniżej wymienione elementy to tylko niektóre, o jakich trzeba pamiętać, kupując okna do swojego domu. 

Na co zwrócić uwagę, kupując okna do domu?

Decydując się na zakup okien do domu, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę w sklepie. Cechy charakterystyczne, które muszą być utrzymane na odpowiednim poziomie, to:

 • współczynnik przepuszczalności ciepła,
 • wytrzymałość,
 • materiał wykonania,
 • akustyka,
 • przenikanie światła.


Oprócz powyższych trzeba też pamiętać, aby okna domowe były możliwie najbezpieczniejsze, dlatego doskonałym wyborem na wiele lat będą okna antywłamaniowe. Obecnie najpopularniejsze są okna z podwójną lub nawet potrójną szybą oraz dodatkowym systemem wentylacji. Dzięki temu szyby nie parują i zapewniają wysoki poziom ochrony przed wilgocią, wiatrem i mrozem. To tylko podstawowe czynniki, na które trzeba zwracać uwagę podczas kupna okien, by nie żałować po jakimś czasie swojej decyzji. Czasem lepiej wydać większą kwotę na stolarkę okienną, niż później martwić się o brak szczelności lub problemy z otwieraniem i zamykaniem. 

Odpowiedni poziom izolacji akustycznej jest bardzo ważny w miejscach, gdzie występuje duży hałas otoczenia zewnętrznego. Zbyt cienkie okna lub tylko jedna warstwa szyby może okazać się niewystarczająca, by całkowicie stłumić hałasy z zewnątrz. Gdy dochodzi do momentu, w którym trzeba wybrać stolarkę okienną, warto mieć na uwadze powyższe aspekty i dobierać okna o jak najlepszych parametrach. 

Rodzaje okien do domu

Na rynku dostępnych jest wiele modeli okien, które różnią się między sobą rozmiarami, materiałem wykonania oraz klasą odporności na zewnętrzne czynniki atmosferyczne. Ze względu na materiał do produkcji wyróżniamy okna:

 • plastikowe PCV,
 • drewniane,
 • aluminiowe,
 • stalowe.


Jeśli chodzi jednak o okna domowe, można też wyróżnić poszczególne modele ze względu na:

 • sposób otwierania,
 • kształt,
 • miejsce montażu,
 • konstrukcję.


Jak widać, jest wiele czynników, które określają typy okien dostępne w sprzedaży. Aby dobrać idealnie typ okien do domu, warto zdecydować się na doradztwo specjalistów. Dzięki temu można wyeliminować ryzyko błędnego dobrania rozmiaru okna dla danego pomieszczenia oraz wykluczyć późniejsze problemy z jego otwieraniem.

Czy okna PCV wysokiej jakości to dobry wybór?

Jeśli okna mają służyć bez konieczności ich wymiany przez wiele lat, warto zainwestować w nowoczesne, wielowarstwowe okna PCV. Tego typu wyroby to nie tylko najwyższy poziom bezpieczeństwa, ale i komfort użytkowania. Każdy, kto chce zapewnić w swoim domu prawidłowy obieg powietrza i odpowiedni poziom termoizolacji powinien zainwestować w wysokiej jakości okna i szczelną stolarkę okienną.

Powiązane artykuły

Subskrybuj nasz newsletter,
by być na bieżąco z ofertami produktów
bankowych i poradami dotyczącymi urządzenia
i budowy mieszkania oraz finansów.